Włodzimierz Lubański to jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy w historii. Napastnik, który czarował kibiców Górnika Zabrze i reprezentacji Polski, a jego bramkowe dokonania do dziś budzą respekt. Ten artykuł przybliży jego imponującą karierę, zarówno klubową, jak i reprezentacyjną, a także ujawni kilka mniej znanych faktów na jego temat.

Kariera klubowa:

Lubański swoją przygodę z piłką rozpoczął w Sośnicy Gliwice, skąd trafił do GKS-u Gliwice. Tam błyskawicznie zwrócił na siebie uwagę, co zaowocowało transferem do Górnika Zabrze w 1963 roku. W barwach "Trójkolorowych" Lubański stał się prawdziwą legendą. Zdobył z Górnikiem 7 tytułów mistrzowskich, 6 Pucharów Polski i dotarł do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Łącznie w 555 meczach dla Górnika strzelił 270 bramek, co czyni go najlepszym strzelcem w historii klubu.

Kariera reprezentacyjna:

Lubański zadebiutował w reprezentacji Polski w wieku 16 lat, stając się najmłodszym debiutantem w jej historii. W biało-czerwonych barwach rozegrał 75 meczów i strzelił 48 bramek, co plasuje go na drugim miejscu w klasyfikacji wszechczasów. Był kluczowym zawodnikiem drużyny, która zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Brał również udział w Mistrzostwach Świata w 1974 i 1978 roku.

Wkład w polską piłkę nożną:

Lubański to nie tylko wybitny piłkarz, ale również wzór do naśladowania dla wielu młodych zawodników. Po zakończeniu kariery piłkarskiej zajął się szkoleniem młodzieży. Był również dyrektorem sportowym Górnika Zabrze i prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Za swoje zasługi dla polskiej piłki nożnej został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.