Rebecca Welch pierwszą kobiecą sędzią wpisaną do Galerii Sław Narodowego Muzeum Piłki Nożnej
W muzealnej Galerii Sław zaszczytne miejsce zyskała kolejna wybitna postać ze świata futbolu. Tym razem nie jest to jednak ani zawodnik, ani trener, lecz sędzia. Rebecca Welch jest pierwszą sędzią piłki nożnej, która otrzymała to wyjątkowe wyróżnienie. Przyznane jej zostało za jej nieocenione zasługi dla piłki nożnej i wkład w eliminowanie stereotypów związanych z płcią w sporcie.
Początki kariery Welch i droga na szczyt
Welch rozpoczęła swoją karierę jako sędzia w 2010 roku, łącząc tę funkcję z pracą w NHS. Początkowo prowadziła głównie mecze w niższych ligach. Swoją pełnoetatową karierę jako sędzia rozpoczęła jednak dopiero w 2019 roku. W 2021 roku została pierwszą kobietą, która poprowadziła mecz w English Football League. W kwietniu, jako główna sędzia, prowadziła zespół sędziów podczas meczu pomiędzy Harrogate Town i Port Vale w League Two.
Osiągnięcia na arenie międzynarodowej
Welch nie tylko zasłynęła jako pierwsza kobieta sędzia w English Football League, ale również na arenie międzynarodowej. W grudniu 2020 roku została wpisana na elitarną listę międzynarodowych sędziów FIFA. Rok później sędziowała na Mistrzostwach Świata Kobiet w Australii i Nowej Zelandii, dzięki czemu zyskała jeszcze większe uznanie i stawiając kolejny krok na drodze do eliminacji płciowych barier w sporcie.
Rola pionierki
Choć Welch była pierwszą kobietą, która oficjalnie poprowadziła mecz EFL, nie jest jedyną kobietą, która sędziowała na tym poziomie rozgrywkowym. Amy Fearn była pierwszą kobiecą sędzią w EFL w 2010 roku, gdzie zastąpiła kontuzjowanego Tony'ego Batesa na ostatnie 20 minut meczu pomiędzy Coventry i Nottingham Forest. Jednak to Welch jako pierwsza kobieta otrzymała oficjalne mianowanie na sędziego spotkania EFL.
Podsumowanie
Rebecca Welch kontynuuje swoją imponującą karierę, łamiąc bariery i przekonania na temat roli płci w sporcie. Wprowadzenie jej do Galerii Sław Narodowego Muzeum Piłki Nożnej to prawdziwe uznania dla jej osiągnięć, a szerszy kontekst stanowi to również ogromny krok dla kobiet w sporcie.