Sztuczna Inteligencja w Sportach Motorowych? Szejkowie Tworzą Ligę Wyścigową Sterowaną przez AI

Era sztucznej inteligencji przenika coraz głębiej różne sfery naszego życia. W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii przyszło nam zaobserwować kolejne przełomowe zastosowanie AI - tym razem na torach wyścigowych. Władze Abu Dhabi Autonomous Racing League wpadły na pomysł stworzenia serii wyścigowej, w której to nie kierowcy, ale sztuczna inteligencja prowadzi bolidy. Czy sztuczna inteligencja ostatecznie zastąpi człowieka w wyścigach samochodowych?

Jak wygląda bolid sterowany przez AI?

W pierwszych wyścigach Abu Dhabi Autonomous Racing League bolidy były sterowane przez sztuczną inteligencję, a maszyny wykorzystywane do tego celu pochodziły z japońskiej Super Formuły. Koszt jednego takiego pojazdu sięga miliona dolarów, ale zaawansowane modyfikacje niezbędne do nadania mu autonomii mocno podbiły tę kwotę. Bolid wyposażony jest w silnik o mocy 550 KM, a od zwykłych maszyn prowadzonych przez człowieka odróżnia go zestaw kamer i czujników zamontowanych w kokpicie. Mnogość czujników pomaga maszynie mierzyć odległości i reagować na zmiany na torze, a wszystko to sterowane jest przez komputer NeouSys RGS-8805GC, używany między innymi przez Departament Obrony USA.

Pierwszy wyścig samochodów autonomicznych

Przed przystąpieniem do pierwszego wyścigu sterowanych przez AI bolidów, maszyny trenowały pod okiem prawdziwych kierowców. Wynikiem tego treningu była zdolność sztucznej inteligencji do podejmowania decyzji na podstawie obserwacji zachowania opon i hamulców oraz zmianie biegów w odpowiedzi na sytuację na torze. Pierwszy wyścig odbył się na torze Yas Marina w Abu Zabi, z udziałem ośmiu ekip z różnych części świata. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem drużyny TUM z Niemiec, choć nie obyło się bez pewnych problemów technicznych. Pomimo to, wydarzenie uznano za sukces i już teraz wiadomo, że cykl wyścigów autonomicznych bolidów będzie kontynuowany.

Podsumowanie

Pomysł na autonomiczne wyścigi to kolejny krok w stronę pełnej integracji sztucznej inteligencji z naszym codziennym życiem. Choć podczas pierwszego wyścigu doszło do problemów technicznych, zwycięstwo drużyny z Niemiec pokazało, że idea ma duży potencjał. Szefowie A2RL są pewni, że autonomiczne wyścigi przyciągną nie tylko zainteresowanie publiczności, ale także inżynierów i studentów z całego świata. Mając na uwadze rosnący rynek pojazdów autonomicznych, o wartości prognozowanej na 1,8 biliona dolarów do 2030 roku, inwestycja w ten sektor wydaje się bardzo obiecująca.

Udostępnij ten artykuł
Link został skopiowany!